Skip to content

172 Greenwood Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1889

Last Sale Date
Feb 15, 2017

Property Information

Block60
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-3

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,614
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,600
20%
Improvement Value:$272,500
80%
Total Assessment$340,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,683-0.8%
2024$10,774+8.1%
2023$9,968+1.3%
2022$9,841+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 5633, Page 940

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 4904, Page 668

Property Built

Built

Year Built: 1889