Skip to content

156 Greenwood Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1899

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Aug 11, 1988

Property Information

Block60
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-3

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,126
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,400
20%
Improvement Value:$265,100
80%
Total Assessment$331,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,412-0.9%
2024$10,502+6.0%
2023$9,907+1.3%
2022$9,780+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft2,126DeedBook 5041, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1899