Skip to content

109 No. 18th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1900

Last Sale Price
$374,400
Last Sale Date
Jan 26, 2021

Property Information

Block61
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-1

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,279
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,900
17%
Improvement Value:$324,400
83%
Total Assessment$390,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,259-0.9%
2024$12,365+38.6%
2023$8,921+1.3%
2022$8,807+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$374,400

To:

Sq Ft3,125DeedBook 20210, Page 25179

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft3,279DeedBook 20200, Page 14292Recorded2/6/2020

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12077, Page 8181

Property Built

Built

Year Built: 1900