Skip to content

76 No. 19th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1899

Last Sale Date
Oct 26, 1982

Property Information

Block61
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-1

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,230
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,100
16%
Improvement Value:$330,500
84%
Total Assessment$394,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,394-0.9%
2024$12,501+2.7%
2023$12,168+1.3%
2022$12,012+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899