Skip to content

184 No. 18th St.

East Orange, NJ 07018

Built 1900

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Jul 26, 2001

Property Information

Block71
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-10

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,995
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,800
20%
Improvement Value:$262,200
80%
Total Assessment$326,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,240-0.8%
2024$10,328+29.2%
2023$7,996+1.3%
2022$7,893+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000

To:

Sq Ft1,995DeedBook 5828, Page 580

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5432, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1900