Skip to content

66 Sanford St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 23, 2023

Property Information

Block732
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-3

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,490
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
19%
Improvement Value:$342,100
81%
Total Assessment$423,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,290-0.8%
2024$13,404+17.8%
2023$11,381+1.3%
2022$11,235+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft3,490DeedBook 20230, Page 62910

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5023, Page 738

Property Built

Built

Year Built: 1925