Skip to content

205 No. 15th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1932

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Aug 4, 2020

Property Information

Block73
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-2

Building Details

Building Class45
Description3S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,616
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
13%
Improvement Value:$427,300
87%
Total Assessment$490,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,397-0.9%
2024$15,530+36.0%
2023$11,420+1.3%
2022$11,274+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft3,543DeedBook 20200, Page 85330

Property Sale

Sale
$125,038

From:

To:

Sq Ft3,616DeedBook 20170, Page 12218Recorded2/8/2017

Property Sale

Sale
$136,740
DeedBook 12415, Page 2669

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 12214, Page 6350

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 12035, Page 8208

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 6146, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1932