Skip to content

197 No. 15th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1932

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Feb 25, 1997

Property Information

Block73
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-2

Building Details

Building Class45
Description3S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,313
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,500
18%
Improvement Value:$294,800
82%
Total Assessment$358,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,254-0.9%
2024$11,351+3.8%
2023$10,938+1.3%
2022$10,798+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft3,313DeedBook 5466, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 1932