Skip to content

44 Park Ave.

East Orange, NJ 07017

Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Dec 28, 2022

Property Information

Block73
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-2

Building Details

Building Class10
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
91%
Improvement Value:$6,700
9%
Total Assessment$78,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,472-0.9%
2024$2,493+49.5%
2023$1,668+1.3%
2022$1,646+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000

To:

DeedBook 20230, Page 804

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5557, Page 41