Skip to content

67-69 Edgar St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 1999

Property Information

Block744
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-2

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,739
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,700
20%
Improvement Value:$366,500
80%
Total Assessment$458,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,392-0.9%
2024$14,516+29.8%
2023$11,182+1.3%
2022$11,038+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5157, Page 653

Property Built

Built

Year Built: 1930