Skip to content

71 Beech St.

East Orange, NJ 07018

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2025

Property Information

Block511
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-10

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,717
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,900
17%
Improvement Value:$330,300
83%
Total Assessment$399,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,539-0.9%
2024$12,647-5.3%
2023$13,354+1.3%
2022$13,183+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft3,717DeedBook 20211, Page 41304

Property Sale

Sale
$80,000

To:

DeedBook 12269, Page 3331

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 6126, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1920