Skip to content

250 Brighton Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$364,000
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block880
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-3

Building Details

Building Class16
Description1.5S-B-OT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,786
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,100
24%
Improvement Value:$269,500
76%
Total Assessment$354,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,138-0.9%
2024$11,234-1.4%
2023$11,392+20.7%
2022$9,441+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$364,000

To:

Sq Ft1,367DeedBook 20210, Page 30376

Property Sale

Sale
$166,250

From:

To:

Sq Ft1,786DeedBook 20200, Page 63015Recorded7/9/2020

Property Built

Built

Year Built: 1925