Skip to content

194 Brighton Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Nov 22, 1996

Property Information

Block880
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-3

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,500
29%
Improvement Value:$199,400
71%
Total Assessment$280,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,823-0.9%
2024$8,899+4.8%
2023$8,494+1.3%
2022$8,386+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$86,000

To:

Sq Ft1,428DeedBook 5449, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1925