Skip to content

158 Brighton Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 21, 1990

Property Information

Block880
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-3

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,034
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,500
29%
Improvement Value:$206,600
71%
Total Assessment$292,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,175-0.9%
2024$9,254+20.5%
2023$7,680+1.3%
2022$7,581+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925