Skip to content

217-19 No. Park St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Oct 11, 2018

Property Information

Block901
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-1

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,659
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,100
23%
Improvement Value:$294,000
77%
Total Assessment$381,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,970-0.9%
2024$12,073+3.0%
2023$11,719+1.3%
2022$11,569+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft2,659DeedBook 20181, Page 11286

Property Built

Built

Year Built: 1925