Skip to content

5 Hayward Street

East Orange, NJ 07017

Built 1929

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Jan 8, 2020

Property Information

Block901
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-1

Building Details

Building Class45
Description3S-S/A-1/6
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,864
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,600
18%
Improvement Value:$402,000
82%
Total Assessment$490,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,410-0.9%
2024$15,542+36.2%
2023$11,414+1.3%
2022$11,268+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$730,000

To:

Sq Ft2,864DeedBook 20200, Page 9572

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 20200, Page 9571Recorded1/27/2020

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

DeedBook 12475, Page 1982Recorded12/24/2013

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 6300, Page 359

Property Sale

Sale
$136,731
DeedBook 5761, Page 14413

Property Built

Built

Year Built: 1929