Skip to content

17 Hayward St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Dec 14, 1999

Property Information

Block901
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-1

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,524
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,400
23%
Improvement Value:$306,500
77%
Total Assessment$395,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,435-0.9%
2024$12,542+11.3%
2023$11,270+1.3%
2022$11,126+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft3,524DeedBook 5665, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 1925