Skip to content

18 Newfield St.

East Orange, NJ 07017

Built 1961

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
May 29, 1998

Property Information

Block93
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-5

Building Details

Building Class15
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,000
28%
Improvement Value:$231,100
72%
Total Assessment$320,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,054-0.9%
2024$10,141+17.4%
2023$8,638+1.3%
2022$8,528+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft1,720DeedBook 5539, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1961