Skip to content

28 Kulick RdFairfield, NJ 07004

Built 1960
Industrial

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
May 8, 2007

Property Information

Block1002
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description1SCB - 9900SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage---
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$312,800
28%
Improvement Value:$804,500
72%
Total Assessment$1,117,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,866+4.0%
2024$22,938+1.3%
2023$22,648+4.9%
2022$21,597+0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,150,000

To:

DeedBook 12054, Page 8542

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 6269, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1960