Skip to content

32 Kulick RdFairfield, NJ 07004

Built 1960

Last Sale Date
Feb 14, 2012

Property Information

Block1002
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,800
44%
Improvement Value:$400,000
56%
Total Assessment$712,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,225+4.0%
2024$14,634+1.3%
2023$14,448+4.9%
2022$13,778+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960