Skip to content

5 Daniel RoadFairfield, NJ 07004

Built 1967

Last Sale Date
Dec 5, 1997

Property Information

Block2601
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description1SCB-31416SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage---
Acreage2.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$511,700
15%
Improvement Value:$2,952,200
85%
Total Assessment$3,463,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$73,989+4.0%
2024$71,114+1.3%
2023$70,213+4.9%
2022$66,957+5.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967