Skip to content

286 Eldridge RoadFairfield, NJ 07004

Built 1974

Last Sale Date
Mar 17, 1999

Property Information

Block2601
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description1SCB - 41067SF
Dwellings1
ZoningL-3
Sq Footage---
Acreage3.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,043,800
23%
Improvement Value:$3,423,800
77%
Total Assessment$4,467,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$95,428+4.0%
2024$91,720+1.3%
2023$90,558+4.9%
2022$86,359+8.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$4,100,000
DeedBook 5288, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1974