Skip to content

11 Daniel RoadFairfield, NJ 07004

Built 1970
Industrial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$9,250,000
Last Sale Date
Mar 21, 2025

Property Information

Block2601
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class10
Description1SCB -13100SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage---
Acreage2.96

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$663,000
44%
Improvement Value:$843,500
56%
Total Assessment$1,506,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,179+4.0%
2024$30,928+1.3%
2023$30,537+4.9%
2022$29,121+14.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$9,250,000
DeedBook 20250, Page 63701Recorded10/9/2025

Property Sale

Sale
$3,801,000

To:

DeedBook 20220, Page 74173

Property Sale

Sale
$1,150,000
DeedBook 5973, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1970