Skip to content

310 Passaic Avenue C0201Fairfield, NJ 07004

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2023

Property Information

Block2801
Lot31.02
QualifierC0201
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class10
Description2SC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,800
27%
Improvement Value:$248,400
73%
Total Assessment$340,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,267+4.0%
2024$6,984+1.3%
2023$6,896+4.9%
2022$6,576-13.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 20221, Page 4561Recorded12/5/2022