Skip to content

310 Passaic AvenueFairfield, NJ 07004

Commercial

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Mar 27, 2015

Property Information

Block2801
Lot31.02
QualifierC0109
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description2SC 2430SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage---
Acreage10.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,400
27%
Improvement Value:$295,800
73%
Total Assessment$405,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,655+4.0%
2024$8,319+1.3%
2023$8,213+4.9%
2022$7,833-13.9%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

To:

DeedBook 12546, Page 2779

Property Sale

Sale
$815,761
DeedBook 5652, Page 596