Skip to content

11 Carl DriveFairfield, NJ 07004

Built 1960

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Sep 23, 2025

Property Information

Block3508
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF1G-1388SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,349
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$239,000
60%
Improvement Value:$157,100
40%
Total Assessment$396,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,461+4.0%
2024$8,132+1.3%
2023$8,029+4.9%
2022$7,657+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft1,349DeedBook 20250, Page 65312

Property Sale

Sale
$353,000

To:

Sq Ft1,349DeedBook 12528, Page 6040

Property Built

Built

Year Built: 1960