Skip to content

17 Lebeda DriveFairfield, NJ 07004

Built 1956

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 14, 2022

Property Information

Block3508
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,550
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,400
53%
Improvement Value:$172,100
47%
Total Assessment$362,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,743+4.0%
2024$7,442+1.3%
2023$7,348+4.9%
2022$7,007+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,550DeedBook 20220, Page 45431

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,550DeedBook 20190, Page 66788Recorded7/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 1956