Skip to content

9 Carl DriveFairfield, NJ 07004

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2012

Property Information

Block3508
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF1G-2179SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,769
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$239,900
46%
Improvement Value:$281,700
54%
Total Assessment$521,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,141+4.0%
2024$10,708+1.3%
2023$10,573+4.9%
2022$10,083+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959