Skip to content

36 John StreetFairfield, NJ 07004

Built 1974

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Aug 16, 2004

Property Information

Block3604
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2542SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,590
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$271,400
50%
Improvement Value:$268,000
50%
Total Assessment$539,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,522+4.0%
2024$11,074+1.3%
2023$10,934+4.9%
2022$10,427+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

To:

Sq Ft2,590DeedBook 6098, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1974