Skip to content

350 Hollywood AvenueFairfield, NJ 07004

Built 1977

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Aug 3, 2020

Property Information

Block3909
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF2CA-2484SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,552
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,300
42%
Improvement Value:$332,300
58%
Total Assessment$571,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,209+4.0%
2024$11,735+1.3%
2023$11,586+4.9%
2022$11,049-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft2,552DeedBook 20200, Page 77662

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5721, Page 776

Property Built

Built

Year Built: 1977