Skip to content

16 John StreetFairfield, NJ 07004

Built 1984

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Nov 6, 2009

Property Information

Block3703
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,592
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$295,000
52%
Improvement Value:$269,500
48%
Total Assessment$564,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,058+4.0%
2024$11,589+1.3%
2023$11,442+4.9%
2022$10,912-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

To:

Sq Ft2,592DeedBook 12227, Page 1234

Property Built

Built

Year Built: 1984