Skip to content

93 Sand RoadFairfield, NJ 07004

Built 1962

Last Sale Price
$538,000
Last Sale Date
Nov 20, 2007

Property Information

Block3705
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-1822F
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,832
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$212,300
52%
Improvement Value:$196,000
48%
Total Assessment$408,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,721+4.0%
2024$8,382+1.3%
2023$8,276+4.9%
2022$7,892-2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$538,000

To:

Sq Ft1,832DeedBook 12102, Page 6156

Property Sale

Sale
$378,000
DeedBook 5909, Page 544

Property Built

Built

Year Built: 1962