Skip to content

8 Dardanello CourtFairfield, NJ 07004

Built 1951

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Feb 23, 2018

Property Information

Block3909
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-804SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,093
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,200
67%
Improvement Value:$126,200
33%
Total Assessment$380,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,125+4.0%
2024$7,810+1.3%
2023$7,711+4.9%
2022$7,353-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft600DeedBook 20180, Page 18028

Property Sale

Sale
$232,500

From:

To:

Sq Ft1,093DeedBook 20170, Page 54312Recorded6/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1951