Skip to content

38 Henning DrFairfield, NJ 07004

Built 1966

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jun 27, 2008

Property Information

Block4608
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,572
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$278,100
48%
Improvement Value:$296,200
52%
Total Assessment$574,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,267+4.0%
2024$11,790+1.3%
2023$11,641+4.9%
2022$11,101+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft2,572DeedBook 12147, Page 9521

Property Built

Built

Year Built: 1966