Skip to content

1 Barbara DriveFairfield, NJ 07004

Built 1963

Last Sale Price
$406,000
Last Sale Date
Feb 13, 2015

Property Information

Block4608
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2004SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,042
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,500
57%
Improvement Value:$208,600
43%
Total Assessment$485,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,362+4.0%
2024$9,959+1.3%
2023$9,833+4.9%
2022$9,377+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$406,000

To:

Sq Ft1,866DeedBook 12539, Page 5831

Property Built

Built

Year Built: 1963