Skip to content

32 Henning DrFairfield, NJ 07004

Built 1967

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jun 27, 2002

Property Information

Block4608
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-1987SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,768
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$267,200
49%
Improvement Value:$275,700
51%
Total Assessment$542,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,596+4.0%
2024$11,146+1.3%
2023$11,005+4.9%
2022$10,494-5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft2,768DeedBook 5904, Page 585

Property Built

Built

Year Built: 1967