Skip to content

83 Plymouth StreetFairfield, NJ 07004

Built 1969

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 11, 2007

Property Information

Block5501
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,060
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,000
54%
Improvement Value:$149,000
46%
Total Assessment$324,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,921+4.0%
2024$6,652+1.3%
2023$6,567+4.9%
2022$6,263+9.1%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,060DeedBook 12057, Page 2398

Property Sale

Sale
$387,000
DeedBook 6360, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1969