Skip to content

19 Laurel PlaceFairfield, NJ 07004

Built 1961

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block903
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1SF1G-1089SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,131
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,800
56%
Improvement Value:$162,300
44%
Total Assessment$371,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,927+4.0%
2024$7,619+1.3%
2023$7,522+4.9%
2022$7,173+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft1,131DeedBook 20250, Page 47251

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,131DeedBook 12478, Page 2126

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5357, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1961