Skip to content

126 Clinton RoadFairfield, NJ 07004

Built 1910

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 2, 2015

Property Information

Block701
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class47
Description2FF1G-2546SF
Dwellings2
ZoningL1
Sq Footage2,768
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
30%
Improvement Value:$271,600
70%
Total Assessment$387,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,268+4.0%
2024$7,947+1.3%
2023$7,847+4.9%
2022$7,483-4.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,654DeedBook 12565, Page 1345

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12209, Page 1747

Property Built

Built

Year Built: 1910