Skip to content

7 Maple PlaceFairfield, NJ 07004

Built 1958

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jan 25, 2022

Property Information

Block801
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1SB1G-2088SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,078
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$219,200
52%
Improvement Value:$202,400
48%
Total Assessment$421,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,005+4.0%
2024$8,655+4.3%
2023$8,296+5.0%
2022$7,900-7.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft2,078DeedBook 20220, Page 38970

Property Built

Built

Year Built: 1958