Skip to content

16 Tobia PlaceFairfield, NJ 07004

Built 1961

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 1, 2022

Property Information

Block801
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class47
Description2SB2G-2080SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,158
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$218,500
44%
Improvement Value:$274,000
56%
Total Assessment$492,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,520+4.0%
2024$10,111-2.3%
2023$10,350+4.9%
2022$9,870+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,158DeedBook 20220, Page 94917

Property Built

Built

Year Built: 1961