Skip to content

2 Maple PlaceFairfield, NJ 07004

Built 1962

Last Sale Date
Nov 19, 1993

Property Information

Block801
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2SF1G-1286SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,005
Acreage1.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,300
52%
Improvement Value:$207,900
48%
Total Assessment$433,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,253+4.0%
2024$8,894+1.3%
2023$8,781+4.9%
2022$8,374-7.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962