Skip to content

6 Law DriveFairfield, NJ 07004

Built 1940

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 2, 2016

Property Information

Block903
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1.5S1C-1134SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,339
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,200
61%
Improvement Value:$142,500
39%
Total Assessment$362,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,747+4.0%
2024$7,446+1.3%
2023$7,352+4.9%
2022$7,011+32.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,247DeedBook 20160, Page 58329

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 5967, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1940