Skip to content

7 Laurel PlaceFairfield, NJ 07004

Built 2016

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2022

Property Information

Block903
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class18
Description1.5SWF1C-1697SF
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,833
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$224,000
30%
Improvement Value:$523,600
70%
Total Assessment$747,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,969+4.0%
2024$15,348+1.3%
2023$15,154+4.9%
2022$14,451+1.1%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,842DeedBook 12559, Page 1542Recorded6/12/2015

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 6033, Page 761