Skip to content

15 Laurel RoadFairfield, NJ 07004

Built 1949

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 31, 2007

Property Information

Block903
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$211,700
60%
Improvement Value:$143,500
40%
Total Assessment$355,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,587+4.0%
2024$7,292+1.3%
2023$7,200+4.9%
2022$6,866-7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,376DeedBook 12061, Page 7577

Property Built

Built

Year Built: 1949