Skip to content

18-22 Hoffman Pl

Irvington, NJ 07111

Last Sale Date
Oct 6, 2015

Property Information

Block238
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class---
Description9FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
31%
Improvement Value:$705,900
69%
Total Assessment$1,020,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,123+2.0%
2024$21,681+1.6%
2023$21,345+0.1%
2022$21,334+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0