Skip to content

1089-91 Clinton Ave.Irvington, NJ 07111

Last Sale Date
Jul 22, 2024

Property Information

Block279
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class10
DescriptionIND.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$551,800
35%
Improvement Value:$1,010,000
65%
Total Assessment$1,561,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,281-29.2%
2024$56,886+1.6%
2023$56,005+0.1%
2022$55,977+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0