Skip to content

186 Elmwood Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2022

Property Information

Block2
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,017
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,800
51%
Improvement Value:$194,800
49%
Total Assessment$397,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,539+2.0%
2024$8,369+1.6%
2023$8,239+0.1%
2022$8,235+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1902