Skip to content

91 Headley Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2004

Property Information

Block2
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,599
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
35%
Improvement Value:$363,900
65%
Total Assessment$558,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,676+2.0%
2024$8,502+1.6%
2023$8,371+0.1%
2022$8,366+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919