Skip to content

75-77 Headley Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1907

Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block2
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,823
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,500
48%
Improvement Value:$221,100
52%
Total Assessment$423,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,436+2.0%
2024$7,288+1.6%
2023$7,175+0.1%
2022$7,171+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1907